Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy
Wszawica_procedury_w_SP_Mlynary.docx
Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy
w Szkole Podstawowej im. S. Żeromskiego w Młynarach
Podstawa prawna:
• Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. 2020 poz. 1604 ze zm.)
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001r.w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z dnia 2001r. Nr 61 poz. 624 ze zm.)
• Rozporządzenie MEN z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. 2019 poz. 502)
Cel procedury:
Procedura ma na celu zapewnienie higienicznych warunków pobytu dzieci w szkole oraz chronić przed rozprzestrzenianiem się wszawicy.
Zakres procedury:
Procedura dotyczy postępowania w przypadku wykrycia zjawiska wszawicy w szkole.
Uczestnicy i zakres odpowiedzialności poszczególnych osób:
1. Dyrektor - jest zobowiązany do zapewnienia uczniom higienicznych warunków pobytu w szkole, a pracownikom higienicznych warunków pracy oraz zarządzenia przeprowadzanie profilaktycznej kontroli czystości skóry głowy, jak również dezynfekcji pomieszczeń szkolnych.
2. Rodzice i prawni opiekunowie - zobowiązani są do monitorowania na bieżąco czystości skóry głowy własnego dziecka, w szczególności w okresie otrzymania informacji ze Szkoły o pojawieniu się wszawicy.
3. Nauczyciele - zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi szkoły sygnałów dotyczących pojawienia się wszawicy w szkole.
4. Pracownicy obsługi - winni zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia wszawicy w danej klasie wychowawcy/ nauczycielowi bądź dyrektorowi.
Sposób prezentacji procedur:
1. Dyrektor/wicedyrektor umieszcza treść dokumentu na stronie internetowej szkoły oraz przesyła jego treść do rodziców za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
2. Rodzice zobowiązani są do zapoznania się z procedurą, co potwierdzają podpisem na dokumencie zapoznania z procedurą przedstawianym podczas zebrań klasowych lub mailem wysłanym na adres Szkoły. Brak potwierdzenia zapoznania nie zwalnia z obowiązku przestrzegania procedury.
OPIS PROCEDURY
Obowiązki dyrektora, rodziców i pracowników szkoły
1. Rodzice lub prawni opiekunowie są zobowiązani do sprawdzania na bieżąco czystości skóry głowy własnego dziecka, a w przypadku stwierdzenia wszawicy u dziecka są zobowiązani do niezwłocznego zawiadomienia dyrektora lub wychowawcy o zaistniałym zdarzeniu.
2. Nauczyciele zobowiązani są do natychmiastowego zgłaszania dyrektorowi szkoły sygnałów dotyczących pojawienia się wszawicy w placówce.
3. Pracownicy obsługi winni natychmiastowo zgłosić swoje podejrzenia, co do wystąpienia wszawicy w danej grupie/klasie wychowawcy bądź dyrektorowi.
4. Dyrektor jest zobowiązany do zapewnienia dzieciom higienicznych warunków pobytu w Szkole, a wszystkim pracownikom higienicznych warunków pracy.
5. Po stwierdzeniu wystąpienia przypadku wszawicy, dyrektor/wicedyrektor jest zobowiązany powiadomić drogą elektroniczną wszystkich rodziców o zaistniałym zdarzeniu. Wszyscy rodzice/prawni opiekunowie są zobowiązani do codziennego kontrolowania czystości głowy dziecka.
6. W przypadku stwierdzenia wszawicy u dziecka rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do odbioru dziecka ze szkoły, odizolowania go od innych dzieci i przeprowadzenia odpowiedniego leczenia/kuracji. W czasie kuracji dziecko pozostaje w domu, nie korzysta również z treningów sportowych, zajęć pozalekcyjnych, wyjazdów edukacyjnych. Dziecko wraca do szkoły po całkowitym wyleczeniu.
7. Dyrektor Szkoły zobowiązany jest do zalecenia przeprowadzenia kontroli uprawnionej osobie, kontrolą obejmuje się wszystkie dzieci w szkole. Jeśli dziecko odmawia poddania się kontroli, a jest podejrzenie wszawicy, to w gabinecie profilaktyki oczekuje na rodzica, który niezwłocznie je odbiera.
9. Dyrektor szkoły zarządza dokonanie przez osobę upoważnioną/pielęgniarkę, kontroli czystości skóry głowy wszystkich dzieci w grupie/klasie z zachowaniem zasady intymności (kontrola indywidualna w wydzielonym pomieszczeniu).
10.W przypadku stwierdzenia wszawicy u dziecka pielęgniarka / wychowawca informuje rodziców o zaistniałej sytuacji. W razie potrzeby instruuje rodziców o sposobie działań, informuje też o konieczności poddania się kuracji wszystkich domowników.
11. Podstawową zasadą profilaktyki jest stała systematyczna kontrola skóry i włosów przez rodziców i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy. W takim przypadku rodzice powinni również uczciwie poinformować rodziców wszystkich dzieci, z którymi miało ono kontakt. Pomoże to w likwidacji ogniska wszawicy i w efekcie zapobiegnie nawracającemu wzajemnemu zakażaniu się dzieci.
12. Pracownicy obsługi dokonują dezynfekcji mebli tapicerowanych, dywanów i ewentualnie pluszowych zabawek, które znajdują się w sali gimnastycznej, salach lekcyjnych, terapeutycznych i w świetlicy.
13. W przypadku, gdy rodzice zgłoszą trudności w przeprowadzeniu kuracji (np. brak środków na zakup preparatu) dyrektor szkoły we współpracy z Radą Rodziców lub M-G Ośrodkiem Pomocy Społecznej, udzielają rodzicom lub opiekunom niezbędnej pomocy.
14. Po zakończeniu kuracji, osoba upoważniona/pielęgniarka, kontroluje stan czystości skóry głowy dzieci po przeprowadzonych zabiegach higienicznych przez rodziców.
15. W sytuacji stwierdzenia braku przestrzegania niniejszej procedury przez rodziców i uporczywego uchylania się od realizacji wskazanych w niej obowiązków w zakresie kontrolowania stanu czystości głowy dziecka i odizolowania dziecka z wszawicą, w szczególności powtarzających się przypadków wszawicy u dziecka stwierdzonych w szkole, osoba upoważniona - pielęgniarka lub wychowawca, zawiadamia o tym dyrektora szkoły.
16. Dyrektor szkoły wzywa Rodziców dziecka do Szkoły w celu przeprowadzenia rozmowy oraz informuje o możliwości zawiadomienia M-G Ośrodka Pomocy Społecznej o konieczności wzmocnienia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia rodzinie potrzebnego wsparcia.
17. Zgoda rodziców na objęcie dziecka opieką zdrowotną ( w tym przeglądami profilaktycznymi w tym okresową kontrolą czystości) w Szkole Podstawowej im. S. Żeromskiego w Młynarach jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na dokonywanie przeglądu czystości skóry głowy dziecka przez upoważnioną osobę z zachowaniem zasad określonych w niniejszej procedurze.
Postanowienia końcowe
1. Dyrektor szkoły zobowiązuje rodziców lub prawnych opiekunów do przestrzegania i respektowania postanowień niniejszej Procedury.
2. Z niniejszą Procedurą zostali zapoznani wszyscy pracownicy szkoły oraz rodzice dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Młynarach.
3. Niniejsza procedura została pozytywnie zaopiniowania przez Radę Rodziców.
3. Niniejsza procedura wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia 07.02.2024r.