- STATUT Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Młynarach
- Rozdział I. Postanowienia ogólne
- Rozdział II. Inne informacje o szkole
- Rozdział III. Cele i zadania szkoły
- Rozdział IV. Organy szkoły
- Rozdział V. Organizacja pracy szkoły
- Rozdział VI. Nauczyciele i pracownicy szkoły
- Rozdział VII. Uczniowie szkoły
- Rozdział VIII. Przepisy porządkowe
- Rozdział IX. Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania Uczniów
- Rozdział X. Bezpieczeństwo
- Rozdział Xa. Nauczanie zdalne
- Rozdział XI. Postanowienia końcowe
Rozdział IX
Zasady Wewnątrzszkolnego Oceniania Uczniów w SP w Młynarach
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2018 r. poz. 1457, 1560, 1669 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 730 i 761). [Rozdział 3a: art. 44a – art. 44zr – ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów w szkołach publicznych. Rozdział 3b: art. 44zs – 44zz – sprawdzian, egzamin gimnazjalny i egzamin maturalny oraz egzamin potwierdzający klasyfikacje w zawodzie].
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, 1000, 1290, 1669 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 534, 730 i 761) obowiązuje od dnia 1 września 2017 r. [Rozdział 2 - Wychowanie przedszkolne, obowiązek szkolny i obowiązek nauki].
- Rozporządzenie MEN z dnia 21 lutego 2019 w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 26.02.2019 r. Poz. 372).
- Rozporządzenie MEN z dn. 17.02.2022 zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 [Dz. U. z 2022, poz. 421]
§ 42
Cele oceniania
1. W szkole obowiązują Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania opracowane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, które opisują zasady, tryb i procedury oceniania.
2. W szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny.
3. Ocenianie uczniów ma na celu:
1) informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie;
a) nauczycielom na temat rozwoju uczniów oraz efektywności stosowanych metod i form pracy z uczniami;
b) rodzicom o postępach w nauce i zachowaniu ich dziecka, ewentualnych sposobach niesienia pomocy w przypadku trudności w opanowaniu treści podstawy programowej.
2) udzielanie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazanie uczniowi informacji o tym, co zrobił dobrze i jak dalej powinien się uczyć;
3) motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu;
4) dostarczanie rodzicom i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w nauce, zachowaniu oraz szczególnych uzdolnieniach ucznia;
5) umożliwianie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej;
6) wdrażanie ucznia do systematycznej pracy;
7) kształtowanie u ucznia umiejętności wyboru wartości pożądanych społecznie i kierowanie się nimi we własnym działaniu;
8) udzielanie wskazówek do samodzielnego planowania własnego rozwoju:
9) udzielanie uczniowi informacji o efektach jego aktywności i poziomie osiągnięć edukacyjnych. Ponadto stanowi źródło wiedzy o trudnościach i problemach w nauce i zachowaniu;
4. Ocenianiu podlegają:
1) osiągnięcia edukacyjne ucznia,
2) zachowanie ucznia.
5. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej określonej w odrębnych przepisach i realizowanych w szkole programów nauczania, uwzględniających tę podstawę oraz formułowaniu oceny.
6. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych.
7. Wewnątrzszkolne ocenianie obejmuje:
1) formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.
2) ustalanie kryteriów oceniania zachowania;
3) ustalanie ocen bieżących i śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, a także śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
4) przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych;
5) ustalanie rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
6) ustalanie warunków i trybu otrzymania wyższych niż przewidywane rocznych ocenklasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;
7) ustalanie warunków i sposobu przekazywania rodzicom informacji o postępach i trudnościach w nauce i zachowaniu ucznia oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia.
8. Diagnozie podlegają uczniowie zgodnie ze Szkolnym Systemem Badania Osiągnięć Edukacyjnych, który jest corocznie uaktualniany.
§43
Cechy oceniania
Ocenianie wiedzy i umiejętności ucznia dokonywane jest:
1. systematycznie i na bieżąco;
2. wieloaspektowo i w różnorodnych formach;
3. w warunkach zapewniających obiektywność oceny;
4. jawnie, rzetelnie i sprawiedliwie.
§ 44
Sposób informowania ucznia i rodziców o wymaganiach edukacyjnych i zasadach oceniania wewnątrzszkolnego
1. Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców o:
1) wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do otrzymania przez ucznia poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania;
2) sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów;
3) warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych;
2. Nauczyciele wychowawcy na początku każdego roku szkolnego informują o zasadach i kryteriach oceny; zachowania, warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana roczna ocena klasyfikacyjna z zachowania.
3. Dokumentem potwierdzającym ten fakt jest zapis w sprawozdaniach z zebrań z rodzicami.
4. Rodzice i uczniowie mają możliwość zapoznania się z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania,
Przedmiotowymi Zasadami Oceniania oraz regulaminem oceny zachowania na stronie internetowej szkoły
www.zs.mlynary.edu.pl oraz w bibliotece szkolnej.
§ 45
Dostosowanie wymagań edukacyjnych oraz zwolnienie z zajęć
1. Nauczyciel jest obowiązany indywidualizować pracę z uczniem na zajęciach edukacyjnych do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia.
2. Nauczyciel jest zobowiązany na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom.
3. Wymagania edukacyjne dostosowuje się do przypadku ucznia:
1) posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – na podstawie tego orzeczenia oraz ustaleń;
2) zawartych w indywidualnym programie edukacyjno- terapeutycznym;
2) posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania - na podstawie tego orzeczenia;
3) posiadającego opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej,
o specyficznych trudnościach w uczeniu się lub inną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, wskazującą na potrzebę takiego dostosowania na podstawie tej opinii;4) nieposiadającego orzeczenia lub opinii, który objęty jest pomocą psychologiczno-pedagogiczną
w szkole na podstawie rozpoznania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia dokonanego przez nauczycieli i specjalistów.4. Opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się może być wydana uczniowi nie wcześniej niż po ukończeniu III oddziału klasy szkoły podstawowej i nie później niż do ukończenia szkoły podstawowej.
5. Dyrektor Szkoły zwalnia ucznia z realizacji niektórych obowiązkowych zajęć edukacyjnych ze względu na stan zdrowia, specyficzne trudności w uczeniu się, niepełnosprawność, posiadane kwalifikacje lub zrealizowanie danych obowiązkowych zajęć edukacyjnych na wcześniejszym etapie edukacyjnym.
6. Dyrektor Szkoły zwalnia ucznia z zajęć informatyki lub oraz z wykonywanych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
7. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z wykonywanych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, zajęć z informatyki uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
§ 46
Zasady oceniania uczniów
1. Uczeń w trakcie nauki otrzymuje oceny:
1) bieżące;
2) klasyfikacyjne:
a) śródroczne i roczne,
b) końcowe.
3) w kl. I-III uczniowie otrzymują oceny bieżące, a ocena śródroczna i roczna z zajęć edukacyjnych i zachowania jest oceną opisową. Śródroczną ocenę opisową umieszcza się w dzienniku elektroniczny,
4) dopuszczona jest ocena w wersji papierowej przekazana rodzicom. Roczna ocena opisowa umieszczona jest w dzienniku elektronicznym, arkuszu ocen i na świadectwie.
2. Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców.
3. Na prośbę ucznia lub jego rodziców nauczyciel ustalający ocenę powinien ją uzasadnić ustnie lub pisemnie.
4. Sprawdzone i ocenione prace klasowe po zeskanowaniu są przekazywane uczniowi. Zeskanowane prace klasowe przechowywane są w formie plików w formacie pdf.
5. Uzyskane przez ucznia oceny wpisywane są do elektronicznego dziennika lekcyjnego.
6. Sprawdzone i ocenione prace, uczeń otrzymuje od nauczyciela danych zajęć edukacyjnych najpóźniej do 14 dni od dnia ich napisania przez ucznia.
7. Uczniowi udostępniana jest tylko jego własna praca.
8. Na wniosek ucznia lub jego rodziców nauczyciel udostępnia do wglądu dokumentację dotyczącą egzaminu klasyfikacyjnego, poprawkowego.
9. Na wniosek rodziców oraz na podstawie opinii publicznej i niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej i niepublicznej poradni specjalistycznej, zwalnia ucznia z wadą słuchu lub głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, ze sprzężonymi niepełnosprawnościami lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera z nauki drugiego języka obcego. Zwolnienie może dotyczyć części lub całego okresu kształcenia w danym typie szkoły. Zwolnienie z nauki drugiego języka obcego może nastąpić na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania.
§ 47
Ustalanie ocen
1. Oceny bieżące i klasyfikacyjne ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne, a ocenę zachowania ucznia – wychowawca klasy.
2. Ocena ustalona przez nauczyciela i ocena zachowania ustalona przez wychowawcę nie może być uchylona ani zmieniona decyzją administracyjną.
3. Wyższą od przewidywanej roczną ocenę z zajęć edukacyjnych lub zachowania uczeń może uzyskać po ustaleniu formy i terminu z nauczycielem przedmiotu czy wychowawcą.
§ 48
Zasady oceniania z zajęć w-f, plastyka, muzyka, technika, religia, etyka
1. Nauczyciel, ustalając ocenę z wychowania fizycznego, techniki, plastyki, muzyki powinien w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć oraz w przypadku zajęć wychowania fizycznego, również systematyczność i czynny udział ucznia w zajęciach .
2. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
3. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego, informatyki, na podstawie opinii o braku możliwości uczestniczenia ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii, a jeżeli okres zwolnienia ucznia z realizacji tych zajęć uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
4. Jeśli lekcje, z których uczeń został zwolniony, przypadają na pierwszą i ostatnią godzinę lekcyjną, uczeń na podstawie pisemnego oświadczenia rodziców i zgody dyrektora Szkoły nie musi w nich uczestniczyć.
5. Wymagania na poszczególne oceny z zajęć edukacyjnych regulują odrębne dokumenty.
6. Zasady oceniania z religii regulują odrębne przepisy.
§ 49
1. Ocenianie bieżące z zajęć edukacyjnych ma na celu monitorowanie pracy ucznia oraz przekazywanie uczniowi informacji o jego osiągnięciach edukacyjnych pomagających w uczeniu się, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć.
2. Ocenianie w klasach I-III polega na gromadzeniu informacji o zachowaniu i osiągnięciach edukacyjnych ucznia, jak również na sprawdzaniu postępów w nauce, adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka.
3. W oddziałach klas I- III oceny bieżące z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć dla mniejszości narodowych są ocenami cyfrowymi.
4. Oceny bieżące i klasyfikacyjne w klasach IV-VIII szkoły podstawowej oraz oceny bieżące w klasach I-III szkoły podstawowej ustala się w stopniach wg następującej skali:
stopień
Oznaczenie cyfrowe
skrót
celujący
6
cel
bardzo dobry
5
bdb
dobry
4
db
dostateczny
3
dst
dopuszczający
2
dop
niedostateczny
1
ndst
5. Oceny wyrażone w stopniach dzielą się na:
1) bieżące (cząstkowe) określające poziom wiadomości i umiejętności uczenia ze zrealizowanej części programu nauczania – dopuszcza się stosowanie plusów i minusów (+,-) w ocenianiu bieżącym;
2) klasyfikacyjne, określające poziom wiadomości i umiejętności ucznia przewidzianych w programie nauczania w okresie klasyfikacji śródrocznej lub rocznej, które nie mogą być ustalone poprzez wyliczenie średniej arytmetycznej ocen bieżących. W klasyfikacji rocznej brana jest pod uwagę ocena z I śródroczna;
3) Oceny bieżące posiadają wagę, którą ustalają nauczyciele przedmiotowi ( dla jednego przedmiotu takie same) i umieszczają w przedmiotowych zasadach oceniania.
§ 50
Ogólne kryteria stopni szkolnych
1. Ustala się następujące ogólne kryteria stopni szkolnych:
1) Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:
– rozwiązuje samodzielnie złożone i trudne zadania, gwarantujące pełne opanowanie materiału podstawowego i znacznie wykraczającego poza program nauczania,
– podejmuje działania z własnej inicjatywy wynikające z indywidualnych zainteresowań,
2) Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
– opanował niemal pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania,
– sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami, rozwiązuje samodzielnie problemy teoretyczne i praktyczne,
– potrafi zastosować posiadaną wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach.
3) Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
– opanował wiedzę i umiejętności w zakresie pozwalającym na rozumienie większości relacji między elementami wiedzy,
– poprawnie stosuje wiadomości, rozwiązuje samodzielnie typowe zadania teoretyczne lub praktyczne.
4) Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:
– opanował podstawowe treści programowe w zakresie umożliwiającym postępy w dalszym uczeniu,
– rozwiązuje typowe zadania o średnim stopniu trudności, czasem przy pomocy nauczyciela.
5) Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:
– w ograniczonym stopniu opanował podstawowe wiadomości i umiejętności, a braki nie przekreślają możliwości uzyskania przez ucznia podstawowej wiedzy z danego przedmiotu.
6) Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:
– nie opanował niezbędnego minimum podstawowych wiadomości i umiejętności określonych programem nauczania,
– nie jest w stanie, nawet przy pomocy nauczycieli, rozwiązywać zadań o niewielkim (elementarnym) stopniu trudności.
2. Ogólne kryteria oceniania w kl. I-III wyrażone są za pomocą stopni w skali 1–6, zgodnie z kryteriami obowiązującymi w klasach IV–VIII.
3. Ogólne kryteria stopni szkolnych uszczegółowione są, zgodnie ze specyfiką danych zajęć edukacyjnych w Przedmiotowych Zasadach Oceniania.
§51
Bieżące ocenianie
Oceny bieżące wystawiane są uczniom za wiedzę i umiejętności, z uwzględnieniem zaangażowania ucznia w ramach różnych form aktywności i zgodnie z wymaganiami edukacyjnymi zawartymi w Przedmiotowych Zasadach Oceniania.
§ 52
Formy oceniania
1. W celu uzyskania obiektywnej oceny ucznia zarówno w klasach I-III jak i w klasach IV-VIII szkoły podstawowej nauczyciele stosują różnorodne formy sprawdzania wiedzy i umiejętności wymienione w PZO.
2. Formy sprawdzania osiągnięć ucznia oraz ich częstotliwość dostosowane są do specyfiki przedmiotu i szczegółowo opisane w Przedmiotowych Zasadach Oceniania.
3. Rodzaje prac pisemnych:
1) kartkówka z maksymalnie 3 ostatnich lekcji – czas trwania do 15 minut, bez zapowiedzi;
2) praca klasowa (sprawdzian) obejmujący kilka tematów lub określoną partię materiału - czas trwania według specyfikacji przedmiotu zapowiedziany z tygodniowym wyprzedzeniem, potwierdzony wpisem w e-dzienniku.
3) inne prace pisemne wynikające ze specyfiki przedmiotu (np. dyktanda);
4. Zasady przeprowadzania prac pisemnych:
1) W ciągu tygodnia mogą odbyć się w jednej klasie co najwyżej dwie w klasach IV-VI, a w klasach VII-VIII - trzy prace klasowe /sprawdziany w danej klasie i tylko jedna danego dnia.
2) W klasach ósmych tydzień przed Egzaminem Ósmoklasisty nie przeprowadza się prac klasowych z innych przedmiotów niż egzaminacyjne.
3) W klasach I sprawdziany nie odbywają się, jest to okres adaptacyjny i uczniowie oceniani są na podstawie innych form aktywności zawartych szczegółowo w PZO.
4) W klasach II-III odbywają się sprawdziany po bloku tematycznym oraz śródroczne i roczne.
5) Sprawdzone prace pisemne muszą być oddane i omówione w ciągu 2 tygodni od ich przeprowadzenia.
6) W razie nieprzestrzegania przez nauczycieli ilości i częstotliwości prac pisemnych uczeń ma prawo odwołać się do wychowawcy klasy, szkolnego rzecznika praw ucznia lub dyrektora szkoły.
7) W przypadku nieprzystąpienia do planowanej pracy klasowej z powodu nieobecności uczeń ma obowiązek wykazać się wiadomościami i umiejętnościami z danego zakresu materiału w formie i terminie podanym przez nauczyciela. Jeśli uczeń w ciągu 2 tygodni od powrotu do szkoły nie zgłosi się do nauczyciela celem ustalenia formy i terminu zaliczenia i następnie nie podejdzie do napisania sprawdzianu/ pracy klasowej otrzymuje ocenę niedostateczną. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności termin będzie dostosowany indywidualnie.
8) Uczeń może poprawić ocenę z pracy klasowej w porozumieniu z nauczycielem, w uzgodnionym terminie, nie później niż w ciągu 2 tygodni od jej otrzymania.
9) Jeśli praca klasowa lub jej poprawa zapowiedziana przez nauczyciela nie odbyła się z powodu nieobecności nauczyciela, to po powrocie do szkoły nauczyciel, analizując ilość prac klasowych w klasie, zapowiada nowy termin.
§53
Częstotliwość oceniania i progi procentowe
1. Ocenianie jest integracyjną częścią procesu nauczania i uczenia się, dlatego powinno być rytmiczne i zaplanowane w czasie.
2. Ustala się następującą liczbę ocen dla przedmiotów realizowanych w wymiarze tygodniowym:
1) 1 godz. tygodniowo – minimum trzy oceny,
2) 2 godz. tygodniowo – minimum cztery oceny,
3) 3 godz. tygodniowo – minimum pięć ocen,
4) 4 i więcej godz. tyg. – minimum sześć ocen.
3. Ocenianiu towarzyszą systematycznie dokonywane formy sprawdzania wiedzy i umiejętności z różnych rodzajów aktywności.
4. W czasie prac klasowych/ sprawdzianów uczeń uzyskuje punkty, które przeliczane są na procenty, a te określają odpowiedni stopień wg kryteriów:
PRACE KLASOWE
OCENA
PROGI PROCENTOWE
Celująca
100%
- 95%
bardzo dobra
94%
- 88%
Dobra
87%
- 70%
Dostateczna
69%
- 50%
Dopuszczająca
49%
- 30%
Niedostateczna
29% - 0%
5. Uczeń może poprawić oceny:
1) Uczeń może poprawić każdą ocenę z pracy klasowej, w terminie ustalonym z nauczycielem.
2) Nauczyciel przeprowadza jedną poprawę w ustalonym z klasą terminie.
3) Uczeń poprawia ocenę raz. Jeśli ocena uzyskana z poprawy jest niższa bądź taka sama od uzyskanej w pierwszym terminie nie zostaje wpisana do dziennika, jeśli natomiast jest lepsza to jest zmieniona w dzienniku.
4) W przypadku niepojawienia się ucznia w dwóch wyznaczonych przez nauczyciela terminach, bez usprawiedliwienia, ocena pozostaje niezmieniona.
§ 54
Nieprzygotowanie
1. Uczeń ma prawo być nieprzygotowany do zajęć:
1) wskutek wypadków losowych;
2) z powodu nieobecności usprawiedliwionej trwającej dłużej niż 5 dni roboczych (na uzupełnienie wiadomości uczeń ma 5 dni);
2. Uczeń ma obowiązek zgłosić fakt nieprzygotowania do zajęć na początku lekcji. Ilość nieprzygotowań powinna być proporcjonalna do ilości zajęć przedmiotu w tygodniu.
§55
Ocena zachowania ucznia
1. Ocenę zachowania ustala wychowawca klasy, na podstawie szczegółowych kryteriów zawartych w regulaminie oceny zachowania.
2. Wychowawca, ustalając śródroczną (roczną) ocenę zachowania, bierze pod uwagę:
1) samoocenę ucznia;
2) opinię zespołu klasowego;
3) opinie nauczycieli, w szczególności uczących w danym oddziale.
§56
Skala ocen z zachowania
1. Ocena zachowania wyrażona jest wg następującej skali:
Zachowanie
Skrót
wzorowe
wz
bardzo dobre
bdb
dobre
db
poprawne
pop
nieodpowiednie
ndp
naganne
nag
2. W klasach I-III szkoły podstawowej ocena zachowania jest oceną opisową.
§57
Zakres oceny z zachowania
1. Funkcjonowanie ucznia w środowisku szkolnym;
2. Respektowanie zasad współżycia społecznego i norm etycznych;
§58
Obszary oceny z zachowania
1. Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia następujące podstawowe obszary:
1) wywiązywanie się z obowiązków ucznia;
2) postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej;
3) dbałość o honor i tradycje szkoły;
4) dbałość o piękno mowy ojczystej;
5) dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób;
6) godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią;
7) okazywanie szacunku innym osobom.
2. Ogólne obszary oceniania zachowania w kl. I-III są zgodne z kryteriami obowiązującymi w klasach IV–VIII.
3. Ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który:
1) wyróżnia się wzorowym stosunkiem do obowiązków szkolnych;
2) przestrzega wszystkich zasad regulaminu szkolnego, cechuje go nienaganna kultura osobista w zachowaniu i słowie;
3) jest zaangażowany w życie klasy, szkoły, środowiska lokalnego wyróżniając się samodzielnością, inicjatywą i postawą twórczą;
4) godnie reprezentuje szkołę, troszczy się o jego dobre imię i opinię.
4. Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który spełnia kryteria na ocenę dobrą a ponadto:
1) nie ma żadnych zastrzeżeń do jego kultury osobistej;
2) reprezentuje szkołę w konkursach i zawodach;
3) bierze udział w organizowaniu imprez klasowych lub szkolnych;
4) sumiennie wywiązuje się z powierzonych mu przez nauczycieli prac;
5) jest życzliwy w stosunku do innych uczniów, również z innych klas, w miarę możliwości służy im pomocą;
6) rozwija swoje zainteresowania.
5. Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który spełnia kryteria na ocenę poprawną, a ponadto:
1) zachowuje się i wyraża w sposób kulturalny;
2) dobrze wywiązuje się z powierzonych mu przez nauczycieli obowiązków;
3) przestrzega postanowień regulaminu szkolnego;
6. Ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który wypełnia obowiązki ucznia zapisane w statucie:
1) dobrze wywiązuje się ze swoich zadań, wykazuje jednak pewne skłonności do lekceważenia niektórych zasad,
2) nie angażuje się w życie klasy i szkoły.
7. Ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który nie wypełnia obowiązków ucznia zapisanych w statucie szkoły np.:
1) utrudnia prowadzenie lekcji;
2) zachowuje się niekulturalnie, stosuje wulgarne słownictwo, kłamie,
3) nie wywiązuje się z powierzonych mu prac;
8. Ocenę naganną otrzymuje uczeń, który popełnił poniższe wykroczenia w szkole i poza nią:
1) rażąco lekceważy zasady zawarte w statucie szkoły,
2) ma agresywny stosunek do innych, swoim zachowaniem zagraża uczniom lub pracownikom szkoły, grozi innym,
3) niszczy mienie klasy, szkoły, kolegów; kradnie,
4) ma dużo nieobecności nieusprawiedliwionych,
5) często, mimo upomnień utrudnia prowadzenie lekcji,
6) pali papierosy, pije alkohol lub używa środki odurzające, bądź je rozprowadza,
7) wywiera negatywny wpływ na rówieśników.
8) nie wykazuje chęci poprawy.
9. Przy ustalaniu oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia lub odchylenia rozwojowe, należy uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń lub odchyleń na jego zachowanie na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej.
10. Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych, promocję do klasy programowo wyższej lub ukończenie szkoły.
11. Szczegółowe kryteria na poszczególne oceny z zachowania zawarte są w Regulaminie oceny zachowania.
12. W przypadku naruszenia procedury dokonywania oceny zachowania zawartej w Statucie Szkoły uczeń lub jego rodzic mają prawo złożenia odwoływania do Dyrektora Szkoły.
13. W kl. I-III ocena zachowania odbywa się według poziomów:
1)poziom wysoki
2)poziom podstawowy
3)poziom minimalny
4)poziom niewystarczający
Szczegółowe kryteria na poszczególne poziomy znajdują się w PZO.
§59
Informowanie rodziców/prawnych opiekunów o ocenach
1. Informacji o ocenach bieżących i klasyfikacyjnych udziela rodzicom/ prawnym opiekunom wychowawca klasy, a w uzasadnionych przypadkach inny nauczyciel uczący ucznia, wskazany przez Dyrektora Szkoły.
2. Powiadamianie rodziców/prawnych opiekunów o osiągnięciach ich dzieci odbywa się poprzez:
1) informacje przekazywane w dzienniku elektronicznym,
2) zebrania ogólne z rodzicami (stacjonarnie lub online),
3) konsultacje indywidualne z rodzicami ( stacjonarnie lub online),
4) pisemne poinformowanie o przewidywanych ocenach niedostatecznych w przypadku braku innego kontaktu z rodzicem,
5) kontakt telefoniczny.
3. Na cztery tygodnie przed śródrocznym i rocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca klasy są obowiązani poinformować ucznia i jego rodziców/prawnych opiekunów o przewidywanych dla niego śródrocznych lub rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania.
4. Jeżeli następuje sytuacja potrzeby kontaktu z rodzicem, a rodzic nie zgłasza się do szkoły w czasie zebrań śródrocznych proszony jest telefonicznie o kontakt z wychowawcą. W sytuacji, gdy ponownie rodzic się nie zgłasza do szkoły, szkoła listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru przesyła taką informację na adres zamieszkania rodziców. Wysyłanie do rodziców ucznia dwukrotnie listu poleconego ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, który nie został odebrany przez rodziców, uznaje się za odebrany.
5. Informacje, o których mowa w ust. 3 przekazują:
1) uczniom nauczyciele na poszczególnych zajęciach edukacyjnych, odnotowując przewidywaną ocenę w dzienniku lekcyjnym
2) rodzicom/prawnym opiekunom, wychowawcy na ogólnych zebraniach klasowych, a w przypadku nieobecności rodziców /prawnych opiekunów na zebraniu podczas indywidualnych konsultacji, bądź przesyłając im pisemne zawiadomienie.
§ 60
Klasyfikacja uczniów
1. Ustala się jedno śródroczne klasyfikowanie uczniów. Rok szkolny dzieli się na dwa śródrocza: I -
od dnia rozpoczęcia roku szkolnego do ostatniej soboty poprzedzającej ferie zimowe, a II - od poniedziałku wypadającego bezpośrednio po feriach zimowych do dnia zakończenia zajęć w danym roku szkolnym.2. Klasyfikowanie śródroczne i roczne przeprowadza się w ostatnim tygodniu zajęć dydaktycznych w danym śródroczu.
3. Oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne. Nauczyciel jest zobowiązany do systematycznego sprawdzania i oceniani postępów i umiejętności ucznia w nauce i zachowaniu.
4. Klasyfikowanie w klasach I-III szkoły podstawowej polega na okresowym (klasyfikowanie śródroczne) lub rocznym (klasyfikowanie roczne) podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć określonych w szkolnym planie nauczania i ustaleniu opisowej oceny klasyfikacyjnej.
5. Uczeń klasy I-III szkoły podstawowej otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, z zastrzeżeniem ust. 6 i 7.
6. Ucznia klasy I-III szkoły podstawowej można pozostawić na drugi rok w tej samej klasie tylko w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych opinią wydaną przez lekarza lub publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym publiczną poradnię specjalistyczną oraz w porozumieniu z rodzicami ucznia.
7. Na wniosek wychowawcy oddziału i po zasięgnięciu opinii rodziców ucznia lub na wniosek rodziców ucznia po zasięgnięciu opinii wychowawcy oddziału rada pedagogiczna możne postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia oddziału klas I - III. Decyzja Rady Pedagogicznej uzasadniona jest poziomem rozwoju i osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia.
8. Na wniosek rodziców ucznia i po uzyskaniu zgody wychowawcy oddziału lub na wniosek wychowawcy oddziału i po uzyskaniu zgody rodziców ucznia Rada Pedagogiczna może postanowić o promowaniu ucznia oddziału klasy I - II do oddziału klasy programowo wyższej również w ciągu roku szkolnego, jeżeli poziom rozwoju i osiągnięć ucznia rokuje opanowanie w jednym roku szkolnym treści nauczania przewidzianych w programie nauczania dwóch klas.
9. Klasyfikowanie śródroczne od klasy IV szkoły podstawowej polega na okresowym (klasyfikowanie śródroczne) lub rocznym (klasyfikowanie roczne) podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć określonych w szkolnym planie nauczania i ustaleniu ocen klasyfikacyjnych w stopniach szkolnych.
10. Uczeń od klasy IV szkoły podstawowej otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich zajęć edukacyjnych ujętych w szkolnym planie nauczania uzyskał oceny wyższe od niedostatecznych lub został zwolniony z tych zajęć, z zastrzeżeniem ust. 11.
11. Uwzględniając możliwości ucznia, Rada Pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych zajęć edukacyjnych, albo zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego, pod warunkiem, że te zajęcia są realizowane w klasie programowo wyższej, z wyłączeniem uczniów klasy VIII szkoły podstawowej
12. Uczeń, który nie spełnił warunków określonych w ust. 10 i 11 nie otrzymuje promocji i powtarza tę samą klasę.
13. Ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych nie ma wpływu na ocenę klasyfikacyjną zachowania.
14. Nauczyciel wystawiający uczniowi ocenę niedostateczną śródroczną lub roczną oraz wychowawca wystawiający ocenę naganną zachowania zobowiązany jest podać uzasadnienie poparte udokumentowanymi działaniami, które zmierzały do zapobieżenia takiej decyzji.
15. Oceny z dodatkowych zajęć edukacyjnych, wprowadzonych do szkolnego planu nauczania i będących zajęciami obowiązkowymi, nie mają wpływu na promocję i ukończenie szkoły, ale są liczone do średniej ocen.
16. Począwszy od klasy IV uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje świadectwo z wyróżnieniem.
17. Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną (śródroczną) ocenę klasyfikacyjną. Uczeń, który tytuł laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim uzyskał po ustaleniu rocznej (śródrocznej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych otrzymuje z tych zajęć edukacyjnych celującą końcową ocenę klasyfikacyjną.
18. Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwia lub utrudnia kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej, szkoła umożliwia uczniowi uzupełnienie braków.
19. Ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym promuje się do klasy programowo wyższej, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia w porozumieniu z rodzicami
(prawnymi opiekunami).
20. Klasyfikacja śródroczna i roczna ucznia z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym lub znacznym polega na okresowym i rocznym podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania z uwzględnieniem indywidualnego programu edukacyjnego opracowanego dla niego na podstawie odrębnych przepisów i zachowania ucznia oraz ustaleniu śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania w formie opisowej.
21. Klasyfikacja roczna ucznia z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym lub znacznym w klasach I-III szkoły podstawowej polega na podsumowaniu jego osiągnięć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania w formie opisowej.
22. Uczeń kończy szkołę podstawową:
1) jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne oceny klasyfikacyjne
z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej oraz roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się
w klasach programowo niższych uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej
z zastrzeżeniem pkt. 3. uczeń kończy szkołę .2) uczeń kończy szkołę z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, o której mowa
w pkt. 1 uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz
co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania.3) o ukończeniu szkoły przez ucznia z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym lub znacznym postanawia na zakończenie klasy programowo najwyższej rada pedagogiczna, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami).
23. Na wniosek rodziców/prawnych opiekunów i po uzyskaniu zgody wychowawcy klasy lub na wniosek wychowawcy po uzyskaniu zgody rodziców /prawnych opiekunów Rada Pedagogiczna może postanowić o promowaniu ucznia klasy I i II szkoły podstawowej do klasy programowo wyższej również w ciągu roku szkolnego.
§61
Procedura podwyższenia przewidywanej oceny rocznej z zajęć edukacyjnych i zachowania.
1. Rodzice/prawni opiekunowie ucznia mają prawo wnioskować na piśmie do nauczycieli poszczególnych przedmiotów o podwyższenie oceny z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych w terminie nie dłuższym niż 3 dni robocze od otrzymania informacji o przewidywanych dla niego rocznych ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych.
2. We wniosku musi być określona ocena, o jaką ubiega się uczeń oraz uzasadnienie prośby.
3. Za przewidywaną ocenę roczną lub końcową przyjmuje się ocenę zaproponowaną przez nauczyciela zgodnie z terminem ustalonym w kalendarzu na dany rok szkolny, a nie zatwierdzoną jeszcze przez radę pedagogiczną.
4. Uczeń może ubiegać się o podwyższenie przewidywanej oceny tylko o jeden stopień
5. Warunki ubiegania się o ocenę wyższą niż przewidywana:
1) frekwencja na zajęciach z danego przedmiotu nie niższa niż 85%
2) dopuszczalne nieusprawiedliwienie dwóch godzin nieobecności na zajęciach w roku,
3) przystąpienie do wszystkich przewidzianych przez nauczyciela form sprawdzianów i prac pisemnych,
3) udział w zajęciach wyrównawczych (w przypadku uczniów mających trudności w nauce),
4) skorzystanie ze wszystkich oferowanych przez nauczyciela form poprawy,
5) udział w konkursach z przedmiotu, którego dotyczy wniosek o podwyższenie oceny lub w zawodach i odniesienie w nich sukcesów (dotyczy wniosku tylko o ocenę najwyższą),
6) zaistnienie innych ważnych okoliczności uniemożliwiających uzyskanie oceny wyższej niż przewidywana przez nauczyciela (np. długotrwała choroba, sytuacja rodzinna).
6. Nauczyciel przedmiotu odnotowuje na podaniu spełnienie przez ucznia pozostałych kryteriów, wyrażając zgodę na przystąpienie do poprawy oceny.
7. W przypadku niespełnienia któregokolwiek z warunków wymienionych w punkcie 5 prośba ucznia zostaje odrzucona lub nauczyciel odnotowuje na podaniu przyczynę jej odrzucenia.
8. Uczeń spełniający wszystkie warunki najpóźniej 2 dni przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej przystępuje do przygotowanego przez nauczyciela przedmiotu dodatkowego sprawdzianu.
9. Sprawdzian obejmuje: 1) formę pisemną, 2) formę ustną, 3) w przypadku muzyki, plastyki, techniki i zajęć z informatyki, mogą to być również zadania praktyczne, 4) sprawdzian z zajęć wychowania fizycznego ma formę przede wszystkim ćwiczeń praktycznych.
10. Stopień trudności zadań musi odpowiadać wymaganiom edukacyjnym na ocenę, o którą ubiega się uczeń.
11. Procedura podwyższania oceny trwa nie dłużej niż 2 godziny lekcyjne.
12. Poprawa oceny rocznej lub końcowej może nastąpić jedynie w przypadku, gdy sprawdzian został zaliczony na ocenę, o którą ubiega się uczeń lub ocenę wyższą.
13. Ostateczna ocena roczna lub końcowa nie może być niższa od oceny wcześniej proponowanej.
14. Sprawdzian, oceniony zgodnie z przedmiotowym systemem oceniania, zostaje dołączony do dokumentacji nauczyciela przedmiotu.
15. Jeżeli uczeń nie przystąpi do sprawdzianu w wyznaczonym terminie z przyczyn nieusprawiedliwionych, traci prawo do ubiegania się o podwyższenie oceny.
§62
Warunki i tryb uzyskiwania wyższej niż przewidywana przez wychowawcę rocznej oceny zachowania
1. Rodzice/prawni opiekunowie ucznia mają prawo ubiegać się o podwyższenie proponowanej przez wychowawcę oceny zachowania na koniec roku.
2. Rodzic/prawny opiekun ucznia składa do wychowawcy pisemny wniosek o ponowne rozpatrzenie oceny zachowania.
3. Wniosek z uzasadnieniem zostaje złożony w terminie do 3 dni od powiadomienia rodziców/prawnych opiekunów o ustalonej przez wychowawcę ocenie zachowania.
4. Warunki ubiegania się o wyższą ocenę zachowania niż przewidywana:
1) rodzice/opiekunowie prawni usprawiedliwili w terminie określonym w Statucie Szkoły wszystkie nieobecności na zajęciach edukacyjnych w danym roku szkolnym,
2) uczeń wywiązał się ze wszystkich zadań powierzonych mu przez szkołę,
3) uczeń respektował zasady współżycia społecznego i norm etycznych.
5. Wychowawca uzgadnia z rodzicami/prawnymi opiekunami ucznia termin rozmowy wyjaśniającej.
6. Rozmowa musi się odbyć przed posiedzeniem klasyfikacyjnym rady pedagogicznej.
7. Uczeń, który w wyznaczonym terminie bez usprawiedliwienia nie przystąpi do rozmowy wyjaśniającej, traci prawo do dalszego ubiegania się o podwyższenie oceny zachowania.
8. W rozmowie wyjaśniającej biorą udział: uczeń, rodzic/prawny opiekun, Rzecznik Praw Ucznia, przedstawiciel rady pedagogicznej lub pedagog w celu zaprezentowania swoich racji.
9. Po rozmowie wyjaśniającej wychowawca odnotowuje informacje o zmianie lub braku zmiany oceny w dzienniku elektronicznym i uzasadnienie.
9. Ustalona w ten sposób ocena zachowania jest ostateczna.
§ 63
Postępowanie w przypadku niezgodnego z przepisami prawa trybu ustalania oceny z zajęć edukacyjnych:
1. Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tej oceny.
2. Uczeń lub jego rodzice/prawni opiekunowie mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych uzyskana w wyniku egzaminu poprawkowego została ustalona niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tej oceny.
3. W przypadku 1 i 2 zastrzeżenia zgłasza się od ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
4. W przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych ustalonej w wyniku egzaminu poprawkowego termin zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni roboczych od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym przypadku ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
5. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen, dyrektor szkoły powołuje komisję, która przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych.
6. Sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia przeprowadza się nie później niż w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń. Termin sprawdzianu uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami.
7. W skład komisji wchodzą:
a) dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora – jako przewodniczący komisji,
b) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne
c) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne
8. Nauczyciel, o którym mowa w punkcie 7b, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
9. Sprawdzian przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej.
10. Egzamin poprawkowy z plastyki, muzyki, techniki, informatyki i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
11. Z przeprowadzonego sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia sporządza się protokół zawierający w szczególności:
b) nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony sprawdzian,
c) imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji,
d) termin egzaminu poprawkowego,
e) imię i nazwisko ucznia,
f) zadania sprawdzające,
g) uzyskaną ocenę klasyfikacyjną.
12. Doprotokołu dołącza się pisemne prace ucznia, zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
13. Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny.
14. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem negatywnej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.
15. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły
w uzgodnieniu z uczniem i jego rodzicami.§ 64
Egzaminy klasyfikacyjne
1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych przekraczających połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
2. Jeśli sytuacja ucznia wskazuje, iż może on być niesklasyfikowany, wychowawca na 4 tygodnie przed klasyfikacją informuje o tym fakcie rodziców/ prawnych opiekunów.
3. Uczeń niesklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny, o którym decyduje Rada Pedagogiczna.
4. Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń realizujący na podstawie odrębnych przepisów indywidualny tok lub program nauki oraz uczeń spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą.
5. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się na pisemną prośbę ucznia lub jego rodziców/prawnych opiekunów złożoną do Dyrektora przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
6. O terminie egzaminu klasyfikacyjnego informowani są uczeń i jego rodzice /prawni opiekunowie).
7. W szczególnych przypadkach na pisemną prośbę rodziców, za zgodą Rady Pedagogicznej, egzamin klasyfikacyjny może odbyć się w innym terminie.
8. Uczeń, który nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego powtarza daną klasę.
9. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „niesklasyfikowany/ nieklasyfikowana”.
10. Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, techniki, informatyki, i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
§65
Komisja na egzaminie klasyfikacyjnym
1. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza komisja powołana przez Dyrektora Szkoły, w skład której wchodzą:
1) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne – jako przewodniczący komisji;
2) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne;
3) Dyrektor lub wicedyrektor szkoły
4) W charakterze obserwatorów w egzaminie klasyfikacyjnym mogą uczestniczyć rodzice ucznia/prawni opiekunowie.
2. Egzamin składa się z pisemnej części i ustnej, z wyjątkiem egzaminu z muzyki, plastyki, techniki, informatyki i wychowania fizycznego, z którego egzamin ma przede wszystkim formę ćwiczeń (zadań) praktycznych.
3. Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający:
- nazwę zajęć edukacyjnych;
- imiona i nazwiska nauczycieli wchodzących w skład komisji;
- termin egzaminu klasyfikacyjnego;
- imię i nazwisko ucznia;
- zadania egzaminacyjne; zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą
- informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego;
- ustaloną ocenę klasyfikacyjną.
3. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia.
4. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
5. Uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego niedostateczna roczna ocena klasyfikacyjna jest ostateczna z zastrzeżeniem art. 44m i 44n( Ustawa o systemie oświaty).
6. Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłaszane od dnia ustalenia rocznej oceny, nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
§ 66
Egzaminy poprawkowe
1. Począwszy od klasy IV uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną
z jednego albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy.2. Ustalona przez nauczyciela niedostateczna roczna ocena klasyfikacyjna może być zmieniona tylko
w wyniku egzaminu poprawkowego po zatwierdzeniu przez Radę Pedagogiczną.3. Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz części ustnej z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, informatyki, techniki oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
4. Egzamin poprawkowy przeprowadza się na pisemną prośbę rodzica/ prawnego opiekuna zgłoszoną do dyrektora szkoły.
5. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza Dyrektor Szkoły. Egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich.
6. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą:
1) dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły – jako przewodniczący komisji;
2) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne;
3) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne;
7. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 6 pkt 2 może być zwolniony z udziału z pracy komisji na własną prośbę lub w innych uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje jako osobę egzaminującą innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.
8. Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający:
- nazwę zajęć edukacyjnych;
- imiona i nazwiska n-li wchodzących w skład komisji;
- termin egzaminu poprawkowego;
- imię i nazwisko ucznia;
- zadania egzaminacyjne; zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego.
- ustaloną ocenę klasyfikacyjną;
9. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia.
10. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
11. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września.
12. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę.
13. Roczna ocena klasyfikacyjna ustalona w wyniku egzaminu poprawkowego jest ostateczna, z zastrzeżeniem pkt 14.
14. Rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednego przedmiotu. Promowanie takie może mieć miejsce wówczas, gdy uczeń rokuje nadzieje na opanowanie w ciągu kolejnych lat nauki w szkole podstawowej osiągnięć zawartych w podstawie programowej z tych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są zgodne ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.
§ 67
Egzamin ósmoklasisty
1. Przystąpienie ucznia do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.
2. Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany
1) w terminie głównym: w maju,
2) w terminie dodatkowym: w czerwcu,
3. Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w trzech kolejnych dniach:
1) pierwszego dnia – z języka polskiego,
2) drugiego dnia – z matematyki,
3) trzeciego dnia – z języka obcego nowożytnego (angielskiego, niemieckiego);
4. Uczeń lub słuchacz przystępuje do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
5. Egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego jest przeprowadzany na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla języka obcego nowożytnego nauczanego od klasy IV szkoły podstawowej, stanowiącego kontynuację nauczania tego języka w klasach I–III.
6. Egzamin ósmoklasisty trwa:
1) z języka polskiego – 120 minut,
2) z matematyki – 100 minut,
3) z języka obcego nowożytnego i z przedmiotu do wyboru, o którym mowa ust. 3 pkt 3 – po 90 minut.
7. Do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi.
8. Uczniowie z potwierdzonymi dysfunkcjami mają prawo przystąpić do egzaminu gimnazjalnego w formie dostosowanej do ich dysfunkcji.
9. Uczeń, który jest chory, może korzystać w czasie trwania egzaminu ósmoklasisty ze sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę.
10. W szczególnych przypadkach wynikających ze stanu zdrowia lub niepełnosprawności ucznia, za zgodą dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, egzamin ósmoklasisty może być przeprowadzony w innym miejscu niż szkoła.
11. Laureat i finalista olimpiady przedmiotowej, oraz laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponad wojewódzkim, z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu.
12. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 11, następuje na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie przez ucznia szkoły podstawowej tytułu laureata lub finalisty. Zaświadczenie przedkłada się dyrektorowi szkoły.
13. Zwolnienie, o którym mowa w ust.11 jest równoznaczne z uzyskaniem najwyższego wyniku z egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu.
14. Rodzice/prawni opiekunowie ucznia lub słuchacz składają dyrektorowi szkoły, nie później niż do dnia 30 września roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, pisemną deklarację:
1) wskazującą język obcy nowożytny, z którego uczeń lub słuchacz przystąpi do egzaminu ósmoklasisty,
2) wskazującą przedmiot do wyboru.
15. Rodzice/prawni opiekunowie ucznia lub słuchacz mogą złożyć dyrektorowi szkoły, nie później niż na 3 miesiące przed terminem egzaminu ósmoklasisty pisemną informację o:
1) zmianie języka obcego nowożytnego wskazanego w deklaracji;
2) zmianie przedmiotu do wyboru wskazanego w deklaracji.
16. Uczeń lub słuchacz, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych, w terminie głównym:
1) nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów;
2) przerwał egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów – przystępuje do egzaminu z tego przedmiotu lub przedmiotów w terminie dodatkowym w szkole.
17. W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych, uniemożliwiających przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie dodatkowym, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia lub słuchacza z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów. Dyrektor szkoły składa wniosek w porozumieniu z rodzicami/prawnymi opiekunami ucznia lub ze słuchaczem.
18. Wyniki egzaminu ósmoklasisty obejmują:
1) wynik z języka polskiego;
2) wynik z matematyki;
3) wynik z języka obcego nowożytnego;
4) wynik z przedmiotu do wyboru.
19. Wyniku egzaminu ósmoklasisty nie odnotowuje się na świadectwie ukończenia szkoły. Wynik nie wpływa na ukończenie szkoły.
20. Uczeń lub jego rodzice/prawni opiekunowie mogą, w terminie dwóch dni roboczych od daty egzaminu ósmoklasisty zgłosić zastrzeżenia do dyrektora komisji okręgowej, jeżeli uznają, że w trakcie egzaminu zostały naruszone przepisy dotyczące jego przeprowadzenia.
21 Procedury, warunki, tryb i sposób odbywania egzaminu oraz rodzaj dokumentacji określają odrębne przepisy.